budget

"Är det inte dyrt?"

Att äta paleo kan vara dyrare än att äta "vanlig mat". Det är egentligen inte så konstigt eftersom det som vi idag ser som vanlig mat är industritillverkat med massor av billiga tillsatser i, istället för bra, naturliga råvaror. Om man nu märker att kostnaderna för maten går upp, tycker jag även att man bör sätta det i relation till hur mycket mindre inkomstbortfall man får i form av mindre VAB, mindre sjukfrånvaro från jobb och mer energi och fokus på jobbet. Högre matkostnader med riktigt bra mat bör man alltså se som en investering och ett lågt pris att betala för ett hälsosammare liv.